Księgi kościelne
Wśród naszego bogatego asortymentu można znaleźć również księgi kościelne, których prowadzenie w parafiach jest niejednokrotnie obowiązkowe. W większości przypadków to kilkustronicowe tomy, które oprawione są w grube, ozdobne i trwałe okładki. Ponadto mają dekoracyjne, złote tłoczenia ukazujące ich nazwę. W środku znajdują się nadrukowane tabele, co tylko ułatwia korzystanie z nich (uzupełnianie i zapoznawanie się z zamieszczonymi tam treściami). Już teraz poznaj nasze księgi kościelne w eleganckich oprawach utrzymanych w stonowanej kolorystyce (granatowe, czarne, bordowe, białe, zielone)!
Czym są księgi kościelne?
Księgi kościelne, które można tutaj znaleźć, zachwycają starannością wykonania i wysoką jakością zastosowanych materiałów – powstają w wyniku przeprowadzenia wyspecjalizowanych działań introligatorskich. Te elementy przekładają się na ich żywotność, dzięki czemu mogą one z powodzeniem służyć przez długi czas, nie ma przy tym obaw o to, że ulegną uszkodzeniu. Jaką rolę odgrywają księgi kościelne w kontekście funkcjonowania wspólnot religijnych? W pierwszej kolejności stanowią one wiarygodne źródło informacji na temat wiernych, a zwłaszcza osób należących do konkretnej parafii oraz są chronologicznym zapisem najważniejszych wydarzeń dla lokalnej społeczności. Na podstawie zgromadzonych w nich wiadomości możliwe jest tworzenie różnych statystyk i zestawień, archiwizowanie danych jak również efektywniejsze planowanie i organizowanie życia parafii, czy odbywających się w kościele nabożeństw i uroczystości.
Jakie księgi kościelne znajdziesz w naszej ofercie?
W tej kategorii można znaleźć księgi kościelne o różnorodnym przeznaczeniu. Dostępne są tutaj między innymi: księgi do zapisu intencji mszalnych na kolejne dni danego roku, kartoteki parafialne, kroniki pamiątkowe, księgi bierzmowanych zawierające dane osobowe młodych ludzi, którzy przyjęli ten sakrament, księgi celebransów, księgi chorych, księgi cmentarne, księgi dobrodziejów i fundatorów, księgi inwentarzowe, księgi kondolencyjne będące nośnikiem pamięci o zmarłych, księgi korespondencji, księgi łask (zawierające świadectwa osób wyrażających podziękowania za otrzymane dobrodziejstwa), księgi małżeństw, księgi ochrzczonych, księgi pamiątkowe, księgi Pierwszej Komunii Świętej, księgi zapowiedzi, księgi zawierzeń, księgi zmarłych (notuje się tam daty zgonów i pogrzebów, ale też miejsca pochówku), czy specjalne protokoły rozmów z narzeczonymi.