Jakie łaski otrzymujemy w sakramencie bierzmowania?
Co daje nam sakrament bierzmowania, który uznaje się za udoskonalenie i dopełnienie sakramentu chrztu? To moment pomnożenia i pogłębienia łaski uświęcającej, wzmocnienia wiary oraz otrzymania szczególnej mocy Ducha Świętego, czyli siedmiu darów: mądrości, rozumu, rady, męstwa, pobożności i bojaźni Bożej. Wierni ściślej jednoczą się wtedy z Bogiem i Jego Kościołem, a charakteryzowany sakrament wyciska na ich duszy swego rodzaju pieczęć, niezatarte znamię wyznawcy Chrystusowego, dlatego przyjmuje się go tylko jeden raz. W rezultacie chrześcijanin zyskuje siłę do tego, żeby mężnie wyznawać swoją wiarę, bronić jej i kierować swym życiem wedle jej zasad.
Jak należy przygotować się do sakramentu bierzmowania?
Wiedząc już, co daje sakrament bierzmowania, trzeba jednocześnie zapoznać się z zasadami dotyczącymi przygotowania się do jego przyjęcia, które są związane z tak zwanym ewangelizacyjno-katechetycznym okresem przygotowawczym. Aby móc cieszyć się z otrzymania tych łask, należy między innymi: modlić się o dary Ducha Świętego, brać udział w spotkaniach formacyjnych i nabożeństwach, pogłębiać swoją wiedzę religijną i poznawać najważniejsze prawdy wiary, regularnie i aktywnie uczestniczyć w katechezie, wybrać patrona (i znać jego biografię) oraz świadka bierzmowania, dostarczyć wymagane dokumenty, jak również oczyścić swoją duszę z grzechów poprzez przystąpienie do spowiedzi świętej (sakramentu pokuty i pojednania). Ważne jest także konsekwentne kształtowanie w sobie pozytywnych cech, takich jak: pobożność, sumienność, czy silna wola.
Jakie są znaki i symbole bierzmowania?
Znaki i symbole charakterystyczne dla sakramentu bierzmowania to:
nakładanie rąk biskupa na głowę kandydata,- kreślenie znaku krzyża na czole osoby bierzmowanej,
- namaszczenie krzyżmem świętym.
Jakie są obowiązki świadka bierzmowania?
Prawo kościelne zachęca do tego, aby świadkiem bierzmowania był ojciec lub matka chrzestna, co dodatkowo podkreśli związek pomiędzy tymi dwoma sakramentami. Do obowiązków takiej osoby, która musi być praktykującym katolikiem, należy na przykład: dawanie świadectwa, wspieranie radą, czynem i modlitwą oraz troszczenie się o to, żeby bierzmowany postępował tak, jak na świadka Chrystusa przystało i sumiennie wypełniał obowiązki wynikające z przyjęcia tego sakramentu. W czasie ceremonii świadek przedstawia kandydata szafarzowi, wskazując, jakie imię wybrał.
Bierzmowanie – jak się odbywa?
Sakrament ten jest udzielany podczas Mszy Świętej i najczęściej odbywa się w parafii zamieszkania bierzmowanego. Pierwotnym szafarzem bierzmowania jest biskup (w nadzwyczajnych okolicznościach może nim być każdy upoważniony do tego kapłan). Wykonuje on biblijny gest i wkłada ręce na głowę kandydata, wypowiadając słowa: „Przyjmij znamię Ducha Świętego”. Wcześniej powinno nastąpić odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz wyznanie wiary.