Dewocjonalia na różaniec święty
Modlitwa różańcowa znana jest na całym świecie. Stanowi ona wyjątkowy sposób przeżywania wiary w bliskości z Maryją poprzez prostą, lecz głęboką modlitwę, połączoną z chwilami medytacji. Matce Boskiej Różańcowej poświęcono w Kościele cały miesiąc, co roku świętuje się go w październiku. Poniżej wyjaśniamy, jak odmawiać różaniec zgodnie z kolejnością tajemnic oraz omawiamy ich znaczenie.
Jakie są tajemnice różańca świętego?
Modlitwa różańcowa składa się z czterech tajemnic, którym odpowiadają cztery fizyczne różańce. Stanowi ona streszczenie Ewangelii – opowiada o wydarzeniach z życia Jezusa i Maryi. Wyróżnia się następujące tajemnice różańca: radosne (odmawiane w poniedziałki i soboty), światła (czwartki), bolesne (odmawiane w piątki i wtorki) oraz chwalebne (odmawiane w środy i niedziele). Jak odmawiać różaniec? Nie trzeba robić tego w całości jednego dnia. Można skupić się tylko na jednej części – wówczas warto odmawiać poszczególne tajemnice w wymienione wyżej dni.
Należy znać znaczenie poszczególnych tajemnic. Część radosna różańca wiąże się z przyjściem na świat Pana Jezusa dla zbawienia ludzi. Tajemnice światła skupiają się na nauczaniu Chrystusa. Bolesne opowiadają o męce i poświęceniu Pana, a także wielkiej miłości, którą obdarzył człowieka. W tajemnicach chwalebnych przedstawiono Zmartwychwstanie Jezusa i Wniebowstąpienie Matki Boskiej.
Jak modlić się na różańcu?
Różaniec odmawia się, zaczynając od słów „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen” oraz wykonania znaku krzyża. Następnie należy modlić się zgodnie ze słowami modlitwy „Wierzę w Boga”. Kolejny element to odmówienie „Ojcze nasz”, po którym następuje trzykrotne wypowiedzenie modlitwy „Zdrowaś Maryjo”. To czas na formułę „Chwała Ojcu: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen”, a następnie formuły „O mój Jezu”.
Rozpoczęcie tajemnic różańca należy rozpocząć od podania ich nazwy. Po zapowiedzi tajemnicy warto poświęcić chwilę na rozważania z nią związane. Skupienie i milczenie mają w tym wypadku ogromne znaczenia. Dalej odmawia się „Ojcze nasz”, dziesięć razy „Zdrowaś Maryjo”, raz „Chwała Ojcu”, raz „O mój Jezu”. Odmawianie różańca kończy modlitwa „Pod Twoją obronę” oraz przeżegnanie się ze słowami „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen”.
Jak odmawiać różaniec w domu? Dokładnie według opisanej wyżej kolejności. Warto jednak pamiętać, że poza modlitwą według formuły, należy skupić się przede wszystkim na rozważaniu samej istoty tajemnic. Ponadto można robić to w samotności i ciszy, z radiem czy nawet przy nagranych nabożeństwach znajdujących się w Internecie.
Październik jako miesiąc modlitwy różańcowej
Różaniec można odmawiać przez cały rok, mimo że poświęcony mu miesiąc przypada na październik. Święto Matki Bożej Różańcowej ustanowił papież Pius V 7 października 1571 roku. Z kolei już Leon XIII zalecił odmawianie różańca przez cały październik, a przy tym wprowadził do Litanii Loterańskiej następująco brzmiąco wezwanie „Królowo Różańca Świętego, módl się za nami”. Na popularyzację modlitwy różańcowej mają wpływ także fatimskie objawienie Najświętszej Maryi Panny z dnia 17 października 1917 roku. Matka Boska ukazała się wówczas z różańcem w dłoni, prosząc o odmawianie tej modlitwy.
Jak widać, odmawianie różańca nie jest trudne, choć dostarcza ważnych przeżyć duchowych. Modlitwa ta miała szczególne znaczenie dla papieża Jana Pawła II, który już od początku swojego pontyfikatu zachęcał do jej odmawiania. Również sam Kościół uznaje skuteczność różańca, polecając wstawiennictwu Matki Bożej Różańcowej najtrudniejsze sprawy czy intencje.

