
Boże Ciało – tradycje, zwyczaje i wierzenia charakterystyczne dla tego święta, niekiedy nawet zróżnicowane dla poszczególnych regionów Polski, wierni powinni kultywować oraz przekazywać z pokolenia na pokolenia. Już teraz sprawdź, co warto wiedzieć na temat Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Boże Ciało w kościele katolickim – krótka historia. Kiedy i dlaczego obchodzimy?
Historia święta Bożego Ciała w Polsce zaczyna się w 1320 roku, kiedy ustanowił je biskup Nankier na synodzie w Krakowie. Należy pamiętać, że Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto ruchome oraz nakazane, czyli wiążące się z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy Świętej oraz powstrzymywaniem się od wykonywania prac niekoniecznych. Przypada ono w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, czyli sześćdziesiąt dni po Wielkanocy, a więc w okresie pomiędzy 21 maja, a 24 czerwca. Obchodzi się je w celu uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
Boże Ciało – tradycje w Polsce
Boże Ciało – tradycji związanych z tym świętem jest kilka, jednak ta podstawowa to uroczysta procesja odbywająca się ulicami parafii, której celebracja angażuje całą wspólnotę na modlitwie oraz stanowi publiczne wyznanie wiary. Na jej przodzie znajduje się kapłan niosący monstrancję z Najświętszym Sakramentem, a za nim idą wierni, natomiast małe dzieci sypią kwiatki lub dzwonią dzwoneczkami. Po przejściu określonej trasy parafianom udzielane jest błogosławieństwo.
Co to jest Oktawa Bożego Ciała?
Tak naprawdę obchody Bożego Ciała nie ograniczają się tylko do jednego dnia. Rozpoczyna się wtedy Oktawa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która trwa osiem dni, aż do następnego czwartku. Przez ten czas wierni gromadzą się codziennie na wieczornej Mszy Świętej, po której odbywają się Nieszpory Eucharystyczne oraz procesja (tym razem tylko wokół kościoła). Według ludowej tradycji w ostatnim dniu Oktawy wiele osób zabiera ze sobą na nabożeństwo małe wianuszki przygotowane ze świeżych kwiatów, ziół i gałązek krzewów, które następnie są błogosławione i poświęcane. Wierzy się, że przyniesione potem do domu chronią one domostwo przed niebezpieczeństwami oraz zabezpieczają uprawy przed chorobami i szkodnikami.
Symbole eucharystyczne na Boże Ciało
Trasę procesji Bożego Ciała, którą często zdobią wielobarwne dywany kwiatowe, wytyczają cztery ołtarze. Wyróżniają się one bogatą symboliką eucharystyczną, a ich konkretna liczba wskazuje na strony świata oraz czterech ewangelistów. Podczas każdego z takich postojów kapłan czyta fragment Ewangelii.
Jak udekorować ołtarz na Boże Ciało?
Centralnym punktem ołtarza na Boże Ciało jest miejsce, w którym ma zostać położona monstrancja, a więc przykryty białym obrusem stół. Ozdobne elementy, jakie mogą się tam znaleźć to kompozycje z kwiatów ciętych lub doniczkowych, stroiki, a także banery religijne przedstawiające tematyczne grafiki przygotowane specjalnie na tę uroczystość (na przykład ukazujące hostię). Choć są różne zwyczaje i wierzenia ludowe, niemal wszędzie na terenie naszego kraju obok ołtarzy stawia się małe drzewka, a dokładniej brzózki. Uczestnicy procesji Bożego Ciała urywają fragmenty tej dekoracji i zabierają ze sobą brzozowe gałązki, które mają im zapewnić dobrobyt, zabezpieczać przed szkodami, jakie może wyrządzić burza lub inna nawałnica oraz chronić dom i zabudowania gospodarskie przed pożarem.
Sprawdź >> Nasze Dekoracje na Boże Ciało