Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Co to jest roratka i wieniec adwentowy?
Co to jest roratka i wieniec adwentowy?

Adwent to wyjątkowy dla katolików czas, obfitujący w wiele charakterystycznych symboli oraz przekazywanych z pokolenia na pokolenie zwyczajów. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza dwa elementy, które przed Bożym Narodzeniem można zaobserwować w kościele. To roratka oraz wieniec adwentowy. Skąd wzięły się zwyczaje z nimi związane? Jakie jest ich znaczenie? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat, aby jeszcze lepiej poczuć przedświąteczną atmosferę i głębiej przeżyć okres przygotowań na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

czytaj całość »
Czym jest brewiarz i jak się z nim modlić?
Czym jest brewiarz i jak się z nim modlić?

Co to jest brewiarz? Co sprawia, że ludzie sięgają po ten modlitewnik? Jakie są sposoby odmawiania tak zwanej Liturgii Godzin? W czym tkwi istota modlitwy brewiarzowej? Udzielamy odpowiedzi na wskazane pytania. Już teraz sprawdź, jak odmawiać brewiarz dla świeckich i dlaczego warto to robić! Przekonaj się, że ta modlitwa nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób duchownych. Ty również możesz odkryć drzemiącą w niej moc.

czytaj całość »
Gdzie powiesić krzyż w domu?
Gdzie powiesić krzyż w domu?

Wieszanie krzyża w domach zamieszkiwanych przez osoby wierzące to znany już od wieków polski zwyczaj religijny, silnie zakorzeniony w rodzimej kulturze. Ten najważniejszy symbol chrześcijaństwa jest znakiem odkupienia, męki Jezusa Chrystusa oraz Jego nieskończonej miłości do człowieka, w związku z czym otacza się go szczególną czcią. Dlatego też krzyże widzi się nie tylko w budynkach sakralnych, ale również w mieszkaniach prywatnych. Na której ścianie poleca się umieścić ten symbol zbawienia i zwycięstwa nad śmiercią? Lepiej kierować się tutaj indywidualnymi preferencjami, czy przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycją? Podpowiadamy, gdzie powiesić krzyż w domu. Sprawdź nasze propozycje!

czytaj całość »
Co daje nam sakrament bierzmowania?
Co daje nam sakrament bierzmowania?

Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje, że chrzest, bierzmowanie oraz Eucharystia to sakramenty inicjacji (wtajemniczenia). W związku z tym stanowią one fundament życia każdego chrześcijanina. Czym jest bierzmowanie określane jednocześnie mianem sakramentu dojrzałości religijnej? Kiedy i w jaki sposób jest ono udzielane? Jak kandydat powinien przygotować się do tego ważnego dnia w jego życiu duchowym? Co daje nam sakrament bierzmowania? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

czytaj całość »
Świecznik adwentowy – kiedy i dlaczego go zapalamy?
Świecznik adwentowy – kiedy i dlaczego go zapalamy?

Adwent to czas poprzedzający Boże Narodzenie. Dla tego przedświątecznego, czterotygodniowego okresu typowych jest wiele znaków, symboli oraz przekazywanych z pokolenia na pokolenie obrzędów, zwyczajów i tradycji. Jednym z charakterystycznych elementów jest świecznik adwentowy, który często występuje w towarzystwie ozdobnego wieńca.

Taka dekoracja religijna, znajdująca się w kościołach (na ołtarzu), ale też w domach wiernych (na stołach lub parapetach okiennych), emituje nastrojowe światło, które kreuje wyjątkową atmosferę, sprzyjającą refleksji oraz modlitwie. Symbolika świecznika adwentowego – sprawdź najważniejsze informacje na ten temat, aby jeszcze lepiej, zwłaszcza pod kątem duchowym, przygotować się na narodziny Jezusa Chrystusa!

czytaj całość »
Co symbolizują świece na ołtarzu?
Co symbolizują świece na ołtarzu?

Światło to nieodzowny element liturgii chrześcijańskiej, dlatego świece ołtarzowe stanowią niezbędny element obrzędów religijnych. Zgodnie z przyjętymi zasadami w tym samym czasie na ołtarzu może znajdować się parzysta liczba świec – dwie, cztery lub sześć. Wyjątkiem jest sytuacja, w której Mszę Świętą odprawia biskup (wtedy na ołtarzu może być aż siedem świec). Już teraz sprawdź, jakie są i co symbolizują świece na ołtarzu!

czytaj całość »
Jak odmawiać różaniec święty?
Jak odmawiać różaniec święty?

Jak odmawiać różaniec święty?

Wiele jest dewocjonaliów, czyli przedmiotów kultu, jakie można z powodzeniem wykorzystywać podczas modlitwy. Jeden z nich to różaniec (przyjmujący postać sznurka z nawleczonymi na niego koralikami, zakończonego małym krzyżykiem), który zgodnie z tradycją towarzyszy wiernym już od najmłodszych lat, czyli zwykle od momentu przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Ta praktyka religijna ma na celu zbliżenie się do Boga poprzez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny. Już teraz sprawdź, jak prawidłowo modlić się na różańcu, aby wyprosić łaski dla siebie oraz bliskich!

czytaj całość »
Jaki ofiarować prezent na prymicję?
Jaki ofiarować prezent na prymicję?

Prymicja to wyjątkowa uroczystość nie tylko dla neoprezbitera, ale i dla jego rodzinnej parafii, której członkowie podzielają wynikającą z tego radość. To wydarzenie, które chce się celebrować, aby na długo je zapamiętać – tradycją staje się wręczanie z tej okazji pamiątkowych upominków. Jaki prezent na prymicje będzie najlepszym wyborem? Jaki religijny podarunek przyniesie w tych wyjątkowych okolicznościach najwięcej radości i po prostu okaże się przydatny? Co kupić świeżo upieczonemu księdzu? Już teraz sprawdź nasze propozycje.

czytaj całość »
Jak obchodzić pierwsze soboty miesiąca?
Jak obchodzić pierwsze soboty miesiąca?

Jednym z głównych punktów orędzia fatimskiego, jakie Matka Boża przekazała dzieciom: Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji, objawiając się im w 1917 roku od maja do października, jest prośba o odprawianie nabożeństwa pięciu pierwszych sobót, którego fundament stanowi konieczność zadośćuczynienia za rany zadawane Maryi przez ludzi. Dlaczego jest ich dokładnie pięć? Jakie warunki trzeba spełnić? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? To doskonały moment, aby sprawdzić, jak obchodzić pierwsze soboty miesiąca. Już teraz dowiedz się, co możesz dzięki temu zyskać!

czytaj całość »
Jak obchodzić pierwsze piątki miesiąca?
Jak obchodzić pierwsze piątki miesiąca?

Na różne sposoby można czcić Najświętsze Serca Pana Jezusa. Jedna z tych najbardziej znanych form kultu, która już na stałe weszła do polskiej tradycji i jest kultywowana przez wielu wiernych, to praktyka dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. Jakie warunki trzeba spełnić, aby prawidłowo je odprawić? Już teraz sprawdź, jak obchodzić pierwsze piątki miesiąca i dowiedz się, co można dzięki temu zyskać!

czytaj całość »
Kolory szat liturgicznych i ich znaczenie
Kolory szat liturgicznych i ich znaczenie

Wierni, uczestnicząc w różnych nabożeństwach oraz Mszach Świętych, mogą zaobserwować, że w ciągu roku liturgicznego zmienia się wygląd kapłanów, a zwłaszcza kolorystyka szat, w które są ubrani. Konkretne barwy strojów zakładanych przez duchownych nie są przypadkowe, lecz skrywają określoną symbolikę i podkreślają charakter świątecznych dni, ponieważ bezpośrednio wiążą się ze szczególnymi momentami życia kościelnego. Jakie są te najbardziej popularne oraz nieco rzadziej spotykane kolory szat liturgicznych i ich znaczenie? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat, aby pogłębić swoją wiedzę religijną oraz jeszcze lepiej rozumieć elementy kultury chrześcijańskiej.

czytaj całość »
Jak przygotować się do chrztu świętego?
Jak przygotować się do chrztu świętego?

Chrzest święty to niezwykle ważne wydarzenie w życiu nie tylko małego dziecka, ale i całej jego rodziny. Rodzice muszą więc z wyprzedzeniem zająć się organizacją tej uroczystości, aby bez opóźnień dopiąć wszystko na ostatni guzik, a potem odpowiednio celebrować ten wyjątkowy dzień w gronie najbliższych. Już teraz sprawdź, jak powinno wyglądać przygotowanie do chrztu świętego.

czytaj całość »
Święty Krzysztof – życiorys i zbiór ciekawostek
Święty Krzysztof – życiorys i zbiór ciekawostek

Życiorysy świętych, uwzględniające najważniejsze wydarzenia z ich życia, naprawdę potrafią zaciekawić i niejednokrotnie inspirują do tego, aby zmienić na lepsze swoje dotychczasowe zachowanie. Lektura ich biografii zalecana jest wszystkim osobom pragnącym pogłębić swoja religijną wiedzę. Jedną z postaci, na które warto zwrócić uwagę, jest św. Krzysztof. Co trzeba o nim wiedzieć? Komu patronuje? W jaki dzień przypada wspomnienie liturgiczne świętego Krzysztofa? Sprawdź odpowiedzi na te pytania!

czytaj całość »
Rodzaje ikon maryjnych
Rodzaje ikon maryjnych

Wśród dewocjonaliów sporym uznaniem cieszą się wszelkiego typu obrazy religijne, które można zawieszać na ścianach zarówno w kościołach, jak i domach prywatnych. Jako przykład wskazuje się chociażby ikony maryjne. Czym one dokładnie są? Jakie znaczenie odgrywają w życiu wiernych? Jakie są rodzaje ikon maryjnych? Sprawdź odpowiedzi na wskazane pytania, aby pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie.

czytaj całość »
Co podarować w prezencie na bierzmowanie?
Co podarować w prezencie na bierzmowanie?

Bierzmowanie to uroczystość o charakterze religijnym, stanowiąca ważne przeżycie duchowe dla nastolatków, którzy nabywają wtedy dojrzałości chrześcijańskiej. Najbardziej liczy się tutaj odpowiedzialne podejście młodego człowieka, świadome uczestnictwo w nabożeństwie oraz pełna rozmodlenia postawa, wyrażająca poddanie się łasce Ducha Świętego.

czytaj całość »
Boże Ciało – tradycje i obyczaje w Polsce
Boże Ciało – tradycje i obyczaje w Polsce

W kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego jest wiele świąt. Jedną z najważniejszych i najbardziej widowiskowych uroczystości jest dzień Bożego Ciała. Główny punkt obchodów stanowi procesja eucharystyczna ulicami miasta lub wsi, w której uczestniczą parafianie.

czytaj całość »
Stuła kapłańska – jaka jest jej symbolika?
Stuła kapłańska – jaka jest jej symbolika?

Ważnym elementem wizerunku kapłanów jest charakterystyczny ubiór. Podczas odprawiania Mszy Świętych ich strój tworzą szaty liturgiczne, wskazujące na funkcję sprawowaną przez osobę, która je nosi. Wśród tej odzieży znajduje się chociażby stuła, której wyjątkowy charakter podkreśla już sam sposób zakładania jej i ściągania, wymagający ze strony kapłana okazania szacunku i czci. Stuła kapłańska – symbolika, kolorystyka, czy wykorzystywane zdobienia. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ten temat!

czytaj całość »
Paschał i jego symbolika
Paschał i jego symbolika

Przedmioty liturgiczne wykorzystywane w trakcie odprawianych codziennie Mszy Świętych, jak i podczas ważnych uroczystości kościelnych odgrywają istotną rolę w kontekście przebiegu tych nabożeństw, podkreślając ich istotę. Jako przykład można wskazać chociażby paschał, czyli dużą świecę. Paschał i jego symbolika – już teraz sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, aby pogłębić swoją wiarę i lepiej zrozumieć znaczenie religijnych rytuałów!

czytaj całość »
Adoracja krzyża - na czym polega?
Adoracja krzyża - na czym polega?

Wielkanoc, ten wyjątkowy czas w roku, zbliża się do nas wielkimi krokami. Warto przypomnieć sobie, co tak naprawdę w tych dniach świętujemy i nad czym powinniśmy w szczególny sposób pochylić się w swoim sercach i głębokich rozważaniach. Święta Wielkanocne to przecież o wiele więcej niż tylko symboliczne czekoladowe króliczki, cukrowe baranki, kwieciste stroiki, staranne sprzątanie całego mieszkania i pieczenie pysznych ciast. Jednym z tematów, którym w szczególności warto się w tym okresie zainteresować, jest przede wszystkim adoracja krzyża

czytaj całość »
Pierwsza Komunia Święta – przygotowania do Komunii krok po kroku

Przyjęcie po raz pierwszy Pana Jezusa w Najświętszej Hostii to dla dziecka bardzo ważne wydarzenie w jego życiu, ale także jego rodziny oraz przyjaciół. Cała ceremonia ma głęboki wymiar duchowy i jest poprzedzona wieloma miesiącami przygotowań. Rodzice znający datę ceremonii na wiele miesięcy wcześniej, mogą stworzyć swój indywidualny program przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, który pomoże dokładnie wszystko dopracować.

czytaj całość »

TELEFONICZNA OBSŁUGA ZAMÓWIEŃ

511-802-868

kontakt@artykulyreligijne.pl

  • Zapraszamy do współpracy
  • Jeśli zainteresował Cię nasz asortyment i chcesz nawiązać współpracę - zgłoś się do nas ! Przygotujemy ofertę handlową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
   Pozdrawiamy
   Zespół AR :)

  • 511-802-868
  • kontakt@artykulyreligijne.pl
więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl