Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog chmura tagów

Dlaczego warto uczęszczać na roraty?

Adwent to szczególny czas w roku liturgicznym dla osób wierzących. Wówczas w wielu kościołach odbywają się liczne nabożeństwa i rekolekcje adwentowe. Wśród nich szczególne miejsce zajmują roraty, czyli msze święte roratnie odbywające się wyłącznie w okresie Adwentu i celebrowane codziennie od poniedziałku do soboty we wczesnych godzinach porannych lub wieczornych po zapadnięciu zmroku.

Roraty są mszami świętymi wotywnymi nieodprawianymi zgodnie z formularzem przypisywanym w danym dniu, lecz według formularza odpowiadającego szczególnej okazji albo pobożności wiernych gromadzących się na nabożeństwie. Roraty to msze celebrowane ku czci Najświętszej Marii Panny, którym towarzyszy im niezwykła oprawa. Wierni wchodzą z zapalonymi lampionami roratnimi do wnętrza ciemnego kościoła, które jest oświetlane wyłącznie świecami. Nabożeństwo rozpoczyna się od pieśni błagalnej o przyjście Zbawiciela „Rorate coeli desuper” – spuśćcie nam rosę niebiosa. Natomiast organy zaczynają grać i światła zostają zapalone dopiero na słowa pieśni „Chwała Bogu na wysokościach”.

W kościele na ołtarzu pali się dodatkowa woskowa świeca ozdobiona mitrem nazywana roratką symbolizująca Matkę Bożą, która jako jutrzenka zapowiada przyjście pełnego światła Jezusa Chrystusa. Roraty są liturgicznym symbolem adwentu, jednak nie tylko ze względu na niezwykłą oprawę warto w nich uczestniczyć. Dla dzieci i młodzieży zabierających zapalony lampion na roraty do kościoła to piękne wprowadzenie w tajemnicę oczekiwania na przyjście Mesjasza, którego urodzi Maryja.

Roraty wyjątkowe nabożeństwo ku czci Najświętszej Marii Panny

Podczas mszy roratnich nie tylko najmłodsi, lecz także dorośli poznają na nowo tajemnicę życia Maryi oraz jej oczekiwania na narodzenie Jezusa. To Najświętsza Maryja Panna jest wzorem adwentowego czuwania, pokory oraz pełnego zaufania Bogu Ojcu – Wszechmogącemu Stwórcy. To Maryja pokazuje, w jaki sposób w świecie pogrążonym w mroku i w ciemności duchowej odnaleźć źródło nadziei podczas oczekiwania na przyjście na świat Jezusa. Maryja w tradycji katolickiej jest pośredniczką prowadzącą do Chrystusa.

Roraty to szczególny czas poznawania historii Świętej Rodziny. Często zapominamy o tym, co się działo przed przyjściem na świat Jezusa, zanim Maryja i Józef doszli do Betlejem, gdy byli odrzucani przez innych i nie było miejsca dla nich w gospodzie. Roraty pozwalają na kontemplację drogi świętej rodziny, na której końcu nastaje światłość świata – czyli przyjście Jezusa.

Jak przeżywać roraty wspólnie z dziećmi?

Wspólne poranne wstawanie z dziećmi, gdy jest jeszcze ciemno, może okazać się dla najmłodszych niezwykłym doświadczeniem. Traktowane jako wyzwanie stanie się ogromną motywacją dla dzieci poznających duchowość katolicką, którą warto pielęgnować już od najmłodszych lat. Zapalone kolorowe lampiony roratnie dla dzieci są niesamowitą atrakcją, jednak warto im wytłumaczyć, co one oznaczają. To światło, które paląc się w ciemności, prowadzi do Maryi, która jest drogą wiodącą ku Chrystusowi.

W jaki sposób wybrać odpowiednie lampiony roratnie?

Uczęszczając na roraty, nie można zapomnieć o starannie wybranych lampionach. Dla dzieci można kupić kolorowe, lekkie modele wykonane z laminowanego papieru lub z tworzywa sztucznego. Natomiast dorośli mogą wybrać modele z drewna i szkła. Bardzo popularne są również lampiony na roraty ceramiczne. W zależności od preferencji estetycznych można wybrać modele minimalistyczne lub bogato zrobione ornamentyką, nawiązującą do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Niektóre osoby wykonują lampiony samodzielnie, jednak nie każdy dysonuje odpowiednią ilością czasu wolnego, dlatego decyduje się na zakup gotowych modeli. Wówczas pojawia się pytanie, gdzie kupić lampion na roraty? Jednym z takich miejsc okazuje się sklep internetowy artykulyreligijne.pl, oferujący bogaty asortyment tego typu produktów. Jeśli chodzi o lampiony, warto wybierać modele wykonane z wysokiej jakości materiałów z wyprofilowaną rączką zapewniającą wygodne ich chwytanie i przenoszenie.

TELEFONICZNA OBSŁUGA ZAMÓWIEŃ

511-802-868

kontakt@artykulyreligijne.pl

  • Zapraszamy do współpracy
  • Jeśli zainteresował Cię nasz asortyment i chcesz nawiązać współpracę - zgłoś się do nas ! Przygotujemy ofertę handlową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
   Pozdrawiamy
   Zespół AR :)

  • 511-802-868
  • kontakt@artykulyreligijne.pl
więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl