Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog chmura tagów

Jak ozdobić ołtarz w plenerze na Boże Ciało

Święto Bożego Ciała nazywane w kościele katolickim Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym. Obchodzone jest ono 60 dni po Wielkanocy i towarzyszą mu bardzo uroczyste procesje, w których uczestniczą wierni z całej parafii.

W tym dniu po mszy świętej z kościoła wychodzi orszak z procesją na ulice i maszeruje do czterech ołtarzy zbudowanych w wyznaczonych wcześniej miejscach. Ceremonia ta pokazuje wyjście Jezusa Chrystusa ze świątyni na zewnątrz do ludzi oraz do ich codziennego życia. Odchody Bożego Ciała to dziękczynienie Bogu za Sakrament Eucharystii, który jest pokarmem dla duszy dla osoby wierzącej. Przy każdym z ołtarzy czyta się Ewangelię, śpiewa się pieśni religijne, a kapłan błogosławi uczestników procesji Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Corocznym zwyczajem jest zbudowanie ołtarzy w plenerze oraz ich przystrojenie. W zależności od regionu Polski obowiązek ten spoczywa na mieszkańcach parafii lub na osobach aktywnie zaangażowanych w lokalne życie kościoła. Co roku wiele osób budujących ołtarz zadaje sobie co zrobić, aby to miejsce wyglądało wyjątkowo? Dlatego poniżej podpowiadamy jak ubrać ołtarz na Boże Ciało w plenerze, aby prezentował się elegancko i podkreślał ważność uroczystości.

Należy pamiętać o tym, że dekoracje powinny podkreślać szczególny charakter święta mającego głęboki wymiar duchowy. Miejsce, w którym zostanie ustawiony ołtarz, należy najpierw dokładnie wysprzątać. Następnie rozpocząć budowę ołtarza i jego przystrajanie. Warto przed rozpoczęciem budowy ołtarza zaplanować co zostanie na nim umieszczone, aby w odpowiednim czasie zebrać wszystkie potrzebne elementy – w tym na przykład odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w kwiaty, obraz czy baner na Boże Ciało.

Jak powinien wyglądać ołtarz na Boże Ciało

Plenerowy ołtarz jako jeden z czterech przystanków procesji to nieodłączny element święta Bożego Ciała, które jest obchodzone niezwykle uroczyście. Jak powinien wyglądać ołtarz na Boże Ciało? W centralnym miejscu zawsze znajduje się stół, ponieważ to na nim podczas każdego przystanku w trakcie procesji kapłan stawia Najświętszy Sakrament. Na stole zostaje położony starannie wyprasowany obrus, a na nim wazony z bukietami z ciętych, żywych kwiatów, a także stroiki i wianki.

Nad stołem wiesza się święty obraz lub własnoręcznie wykonaną Najświętszą Hostię unoszącą się nad kielichem. Ołtarz zdobi się kokardkami, wstążkami, banerami i flagami. W niektórych regionach Polski dodaje się również akcenty folklorystyczne. Dekoracja ołtarza na Boże Ciało powinna być bardzo bogata i nawiązywać do Eucharystii. Dlatego często na ołtarzach znajduje się również upieczony chleb symbolizujący pokarm dla duszy, czyli Eucharystię oraz winogrona i kielich nawiązujące do wina, czyli krwi Chrystusa.

Ołtarz można ozdobić zielonymi gałązkami, żywymi kwiatami zebranymi na lokalnych łąkach, na polach, w przydomowych ogrodach, a także zakupionymi w kwiaciarniach. W zależności od miejscowości czasami nad ołtarzem zostaje zamontowany baldachim lub niewielkie zadaszenie. Ważne, aby cała konstrukcja ołtarza była stabilna i wytrzymała na podmuchy wiatru oraz na opady deszczu.

Jakie wybrać obrazy na Boże Ciało

Obraz znajdujący się w centralnym miejscu ołtarza plenerowego powinien zostać starannie dobrany. Najlepiej wybrać ikonę religijną lub duży obraz z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, Jezusa trzymającego w dłoniach Najświętszą Hostię, Jezusa obejmującego baranka w ramionach, Jezusa Patnokratora, Jezusa Chrystusa z Przenajświętszym Sercem lub Jezusa Chrystusa z apostołami podczas ostatniej wieczerzy. Obraz lub baner na Boże Ciało nie powinien prezentować samego krzyża i powinien charakteryzować się odpornością na działanie czynników atmosferycznych takich jak: słońce, deszcz lub wiatr.

Jeśli chodzi o obrazy na Boże Ciało, należy zawsze wybierać modele o dużym nasyceniu kolorów, wyraźnych konturach, a także w zależności od wielkości ołtarza w dużym lub średnim formacie. Gdzie szukać takich obrazów, gdy stare zakurzone w domu już nie wyglądają zbyt elegancko? Wiele z nich można znaleźć w rozmaitych religijnych sklepach internetowych. W ofercie artykulyreligijne.pl znajdują się wysokiej jakości banery, trwałe obrazy w ramkach, a także piękne ikony ręcznie malowane.

Jak ozdobić ołtarzyk na Boże Ciało w oknie domu

Wiele osób mieszkających przy ulicach, przez które przechodzi procesja w Boże Ciało, robi prywatne ołtarzyki przed swoimi budynkami, na balkonach albo stroi tylko okna mieszkań. Jak ubrać ołtarz na Boże Ciało przy prywatnym domu? To proste. W centralnym miejscu zawieszamy obraz z wizerunkiem Jezusa Chrystusa lub z Hostią unoszącą się nad kielichem, możemy również wykonać własnoręcznie hostię i kielich. Następnie umieszczamy dekoracje z żywych kwiatów i zielonych gałązek.

Ponadto podobnie tak jak w przypadku ołtarzy, przy których zatrzymuje się procesja, można wykorzystać plakaty, banery, wstążki, kokardy, flagi oraz inne dekoracje. Reasumując, zdobiąc ołtarz w plenerze na Boże Ciało, należy pamiętać o tym, że zapraszamy w tym dniu bardzo ważnego gościa – Jezusa Chrystusa, który ofiarował się nam w Najświętszej Hostii i pragnie z nami spędzać czas, zarówno podczas Eucharystii, jak i w życiu codziennym.

TELEFONICZNA OBSŁUGA ZAMÓWIEŃ

511-802-868

kontakt@artykulyreligijne.pl

  • Zapraszamy do współpracy
  • Jeśli zainteresował Cię nasz asortyment i chcesz nawiązać współpracę - zgłoś się do nas ! Przygotujemy ofertę handlową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
   Pozdrawiamy
   Zespół AR :)

  • 511-802-868
  • kontakt@artykulyreligijne.pl
więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl