Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Blog chmura tagów

Paschał i jego symbolika

Paschał i jego symbolika

Przedmioty liturgiczne wykorzystywane w trakcie odprawianych codziennie Mszy Świętych, jak i podczas ważnych uroczystości kościelnych odgrywają istotną rolę w kontekście przebiegu tych nabożeństw, podkreślając ich istotę. Jako przykład można wskazać chociażby paschał, czyli dużą świecę. Paschał i jego symbolika – już teraz sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, aby pogłębić swoją wiarę i lepiej zrozumieć znaczenie religijnych rytuałów!

Co to jest paschał i kogo symbolizuje?

Paschał jest jednym z najbardziej charakterystycznych utensyliów religijnych, święconym (błogosławionym) w czasie Liturgii Nocy Paschalnej. Przyjmuje postać ozdobionej w odpowiedni sposób dużej świecy wykonanej z żółtego wosku, przymocowanej do wielkiego kandelabra, którą w okresie wielkanocnym umieszcza się w prezbiterium (co roku przygotowuje się nową świecę). Natomiast w pozostałe dni znajduje się ona przy chrzcielnicy, a w czasie pogrzebów przenosi się ją w pobliże trumny z ciałem zmarłego. Paschał i jego symbolika to kwestia, na którą swoją uwagę powinni zwrócić wszyscy wierzący, uznaje się go bowiem za znak Chrystusa Zmartwychwstałego (światłość świata), przypominający o zwycięstwie życia nad śmiercią. Jest zatem symbolem nadziei i radości płynących z chrześcijańskiej nauki o zmartwychwstaniu oraz wyrazem jedności, jaką wierni tworzą z Bogiem oraz między sobą.

Co oznaczają symbole na paschale?

Paschał i jego symbolika to również poprawne rozumienie znaczenia pięknych dekoracyjnych symboli, umieszczonych na tej najważniejszej w kościele katolickim świecy. Wśród tych elementów wskazuje się na znak krzyża, greckie litery alfa i omega (oznaczające czas oraz wskazujące na Boga, który istnieje zawsze i nigdy nie przestanie istnieć, a także jest początkiem i końcem), pięć ozdobnych gwoździ (przypominających o ranach Chrystusa) oraz cyfry bieżącego roku (umieszczone pojedynczo w polach krzyża). Zwykle, dla podkreślenia jego charakteru, paschał jest zdobiony wstążkami lub kwiatami.

Kiedy zapalamy paschał?

Paschał i jego symbolika, która jak zostało powyżej opisane, jest ściśle określona, warunkuje momenty, w jakich zachodzi możliwość palenia tej wyjątkowej świecy. Paschał zapala się na msze i nabożeństwa odprawiane w ciągu okresu wielkanocnego (aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego), a później w czasie udzielania chrztów (wtedy od płonącego paschału zapalana jest świeca chrzcielna przekazywana rodzicom chrzestnym dziecka) oraz podczas pogrzebów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Paschałów

TELEFONICZNA OBSŁUGA ZAMÓWIEŃ

511-802-868

kontakt@artykulyreligijne.pl

  • Zapraszamy do współpracy
  • Jeśli zainteresował Cię nasz asortyment i chcesz nawiązać współpracę - zgłoś się do nas ! Przygotujemy ofertę handlową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
   Pozdrawiamy
   Zespół AR :)

  • 511-802-868
  • kontakt@artykulyreligijne.pl
więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl