Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog chmura tagów

Pierwsza Komunia Święta – przygotowania do Komunii krok po kroku

Przyjęcie po raz pierwszy Pana Jezusa w Najświętszej Hostii to dla dziecka bardzo ważne wydarzenie w jego życiu, ale także jego rodziny oraz przyjaciół. Cała ceremonia ma głęboki wymiar duchowy i jest poprzedzona wieloma miesiącami przygotowań. Rodzice znający datę ceremonii na wiele miesięcy wcześniej, mogą stworzyć swój indywidualny program przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej, który pomoże dokładnie wszystko dopracować.

Poniżej podpowiadamy krok po kroku, w jaki sposób zająć się organizacją całego wydarzenia, w taki sposób, aby uczestnictwo w uroczystej Mszy Świętej w kościele oraz przyjęcie z gośćmi przybiegało w sposób wyjątkowy, pozostawiając wiele niezapomnianych wrażeń. W tym szczególnym dniu dziecko przyjmujące po raz pierwszy Pana Jezusa do swojego serca pod postacią chleba powinno czuć się ważne, dlatego wszystko musi zostać dopracowane ze szczególną dbałością.

Opracuj szczegółowy plan działania

Pierwszym i podstawowym krokiem podczas przygotowań do komunii dziecka jest starannie opracowany plan oraz lista zadań do zrealizowania w określonym czasie. Trzeba pamiętać o cotygodniowych katechezach dla dzieci, o wyprawce, ubiorze, o rezerwacji sali na przyjęcie, o wybraniu menu, tortu, napojów, atrakcji na przyjęcie, opracowaniu listy gości, wysłaniu zaproszeń, zamówieniu fryzjera dla dziecka, a przede wszystkim o uspokojeniu swojego serca i zapewnieniu dziecku poczucia bezpieczeństwa.

Katechezy i nauki pierwszokomunijne

Przygotowanie dziecka do przystąpienia do sakramentu komunii świętej rozpoczyna się jesienią i trwa w zależności od parafii do maja lub czerwca. W tym czasie pociecha uczęszcza na spotkania w kościele, uczy się modlitw, pieśni, zapoznaje z małym katechizmem, dowiaduje się, na czym polegają sakramenty święte i w jaki sposób z nich korzystać, czyta wybrane fragmenty Pisma Świętego oraz głębiej niż dotychczas poznaje wiarę katolicką. W tym okresie ważna okazuje się obecność rodziców przy dziecku i towarzyszenie mu we wrastaniu w wierze.

Wyprawka pierwszokomunijna

Każde dziecko przystępujące do tego wyjątkowego sakramentu powinno mieć wyprawkę składającą się z różańca, książeczki komunijnej do nabożeństwa, świecy komunijnej oraz medalika zawieszonego na cienkim łańcuszku. Jej elementy warto kompletować, gdy dziecko rozpocznie uczęszczanie na katechezę. Elementy wyprawki należy wybrać ze szczególną starannością i bez pośpiechu zwracając uwagę na to, aby były wykonane z trwałych materiałów, ponieważ dziecko będzie z nich korzystało przez wiele lat.

Książeczka do nabożeństwa powinna mieć usztywnianą okładkę, gdyż w przyszłości będzie służyła, jako modlitewnik przed każdą spowiedzią świętą oraz do odmawiania pokuty. Ponadto znajdują się w niej pieśni, modlitwy i litanie, które okażą się przydatne na różnych etapach rozwoju duchowego. Różaniec pierwszokomunijny warto wybrać z trwałych tworzyw, jasny dla dziewczynki, ciemny dla chłopca. Powinien być solidnie wykonany, aby paciorki nie zrywały się i były wytrzymałe podczas wielu modlitw. Świeca może być spersonalizowana, ważne jednak, aby charakteryzowała się trwałością i nie topiła się nadmiernie. Do świecy należy dobrać profitkę z kokardką oraz okapnik chroniący dłonie dziecka przed kapiącym woskiem.

Ubiór komunijny

Podczas przygotowania do komunii świętej niezwykle ważny okazuje się odpowiedni strój. W wielu parafiach obowiązują alby, w które dzieci zostają ubrane, a jeśli nie ma określonego stroju, wówczas dziewczynki zakładają białe sukieneczki, a chłopcy garniturki, spodnie na kant i eleganckie koszule. Ponadto trzeba dobrać buty, a dla dziewczynek rękawiczki, wianek z gałązkami z zielonej merty.

Znając termin komunii dziecka, należy umówić fryzjera, który chłopców elegancko ostrzyże, a dziewczynkom zakręci włosy lub uplecie piękną fryzurę. Strój komunijny do kościoła należy kupić najwcześniej miesiąc przed uroczystością, ponieważ dziecko rośnie i ubranie powinno być szyte na miarę. Warto również pomyśleć o stroju na zmianę, szczególnie dziewczynki po przyjeździe z kościoła chcą się przebrać w elegancką suknię na przyjęcie.

Sala na przyjęcie i zaproszenia dla gości

Znając datę uroczystości z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, należy zarezerwować salę na przyjęcie i nie zwlekać z tym, ponieważ chętnych na miejsce w danym lokalu może być wielu. W czasie zamawiania sali w restauracji należy podać przybliżoną liczbę gości. Dlatego już na tym etapie należy zrobić listę osób, które zostaną zaproszone na przyjęcie. Podczas rezerwacji sali warto wybrać menu, zamówić tort, ciasta, desery, owoce oraz napoje.

Zaproszenia na Pierwszą Komunię Świętą dla gości najlepiej wysłać 2-3 miesiące przed przyjęciem, aby bliscy mogli się przygotować i zaplanować ten dzień. Tym, bardziej, że wiele osób zmaga się z pytaniem, co kupić na komunię dla dziecka? Żeby prezent był udany, jego wybór musi zostać dokładnie przemyślany, ponieważ ten szczególny podarunek wręczony od serca często okazuje się pamiątka na wiele lat, do której pociecha będzie wracała z sentymentem. Jeśli chodzi o dekorację sali, można ją zlecić załodze z danej restauracji, aby nie dodawać sobie zbyt wielu obowiązków.

Podziękowania i pamiątki dla gości

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób podziękować gościom przybywającym na przyjęcie pierwszokomunijne ich dziecka? Sposobów jest wiele, przede wszystkim liczy się gest od serca. Dlatego podziękowania dla gości komunijnych można kupić w sklepie internetowym zajmującym się sprzedażą pamiątek dla gości na rozmaite uroczystości okolicznościowe lub zamówić trakcie rezerwacji sali w restauracji. Wiele lokali gastronomicznych również zajmuje się dostarczeniem podziękowań dla gości. Mogą to być czekoladki, eleganckie imienne winietki z wierszykami, lizaki, cukierki, małe figurki aniołków lub kielicha z hostią, a nawet słoiczki z konfiturą.

Pamiątkowe zdjęcia i wideokamerowanie

Zadając sobie pytanie, jak się przygotować na komunię, aby ten dzień miło wspominać, podpowiadamy, że bez pamiątkowych zdjęć się nie obędzie. Zwykle po uroczystej Mszy Świętej w kościele rodzice, dzieci i rodzice chrzestni, a także dziadkowie mają zrobione zdjęcia przez profesjonalnego fotografa. Warto jednak zadbać o wykonanie pamiątkowych fotografii z pozostałymi gośćmi w restauracji. Ponadto często cała ceremonia zostaje sfilmowana i nagrana na płytę, którą można kupić. Jeżeli ktoś chce mieć profesjonalne nagranie z przyjęcia w restauracji, wówczas należy zamówić wideo-operatora znacznie wcześniej.

Dodatkowe atrakcje dla dzieci i dorosłych

Na uroczyste przyjęcie w restauracji można zamówić animatora czasu wolnego, który poprowadzi przez kilka godzin gry oraz zabawy dla dzieci, a i dla dorosłych również coś się znajdzie. Wiele zabaw integruje zarówno małych, jak i dużych uczestników. Niektórzy zamawiają DJ-a i organizują mini dyskotekę z tańcami albo zapraszają zespół chrześcijański, który zagra koncert oraz poprowadzi wieczór uwielbienia. Wśród dodatkowych atrakcji na przyjęcie komunijne może znaleźć się również pokaz sztucznych ogni po zapadnięciu zmroku, przejazdy bryczką dla gości, dmuchane zamki dla dzieci lub inne atrakcje.

TELEFONICZNA OBSŁUGA ZAMÓWIEŃ

511-802-868

kontakt@artykulyreligijne.pl

    • Zapraszamy do współpracy
    • Jeśli zainteresował Cię nasz asortyment i chcesz nawiązać współpracę - zgłoś się do nas ! Przygotujemy ofertę handlową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
      Pozdrawiamy
      Zespół AR :)

    • 511-802-868
    • kontakt@artykulyreligijne.pl
więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl