Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Blog chmura tagów

Święty Krzysztof – życiorys i zbiór ciekawostek

Święty Krzysztof – życiorys i zbiór ciekawostek

Kim był święty Krzysztof?

Św. Krzysztof, którego imię oznacza „niosący Chrystusa”, jest uznawany za jednego z Czternastu Świętych Wspomożycieli, czyli tych szczególnych świętych, których wstawiennictwo u Boga uznaje się za wyjątkowo skuteczne, zwłaszcza w przypadku modlenia się o uzdrowienie w chorobie. Jego historię znamy jedynie z legend, według których był bardzo wysokim mężczyzną, odznaczającym się dużą siłą oraz niekształtną głową. Najprawdopodobniej pochodził z terenów Azji Mniejszej, a początkowo używano względem niego imienia Reprobus, tłumaczonego jako „odrażający”. Był poganinem, jednak przeszedł na chrześcijaństwo i zamieszkał nad rzeką Jordan, gdzie trudnił się przenoszeniem pielgrzymów z jednego brzegu na drugi. Podania wskazują, że św. Krzysztof poniósł męczeńską śmierć (był poddawany torturom, a potem został ścięty mieczem albo spalono go na stosie) za czasów panowania cesarza rzymskiego Trajana Decjusza.

Kiedy jest świętego Krzysztofa?

Kościół katolicki każdego roku wspomina świętego Krzysztofa 25 lipca. Tego dnia albo w najbliższą niedzielę w wielu polskich parafiach ma miejsce święcenie pojazdów. To tak zwane autosacrum, w trakcie którego samochody i motocykle zostają pobłogosławione i powierzone opiece Boga, co ma zapewnić bezpieczną podróż poruszającym się nimi kierowcom oraz pasażerom.

Święty Krzysztof – czego jest patronem?

W pierwszej kolejności św. Krzysztof jest uznawany za patrona kierowców, podróżników, przewoźników, turystów, pielgrzymów oraz młodzieży. Jako swojego patrona czczą go również flisacy, biegacze, żeglarze, kolejarze, tragarze, marynarze, jak również introligatorzy. Święty Krzysztof to także patron dobrej śmierci, mostów, miast położonych nad rzekami oraz Ameryki i Wilna. Wierni modlą się do niego o wybawienie w niebezpieczeństwie. Kult świętego Krzysztofa sięga V wieku.

Św. Krzysztof – dlaczego został świętym?

Legendy i podania głoszą, że pewnego razu, św. Krzysztof znajdując się nad rzeką Jordan, został poproszony przez dziecko o przeniesienie na drugi brzeg na swych potężnych barkach. Kiedy uniósł je, poczuł, że jest ono niezwykle ciężkie, dlatego nie mógł sobie poradzić z tym wyzwaniem i miał trudności ze zrobieniem nawet jednego kroku do przodu, ponieważ bał się, że utonie. Okazało się, że był to Jezus Chrystus pod postacią małego dziecka, przepowiadający Krzysztofowi jego przyszłe losy, jako tego, który ma dźwigać cały świat.

Święty Krzysztof – atrybuty

Za atrybuty świętych uznaje się charakterystyczne symbole (przedmioty lub zwierzęta), które kojarzą się z nimi i sprawiają, że wystarczy zaledwie jeden rzut oka, aby można było rozpoznać konkretną postać. W przypadku świętego Krzysztofa elementy ułatwiające identyfikację to przede wszystkim: niesione na barkach Dzieciątko Jezus, czy trzymana w ręce maczuga. Do innych jego atrybutów zalicza się: wiosła, wieniec róż, sakwę na chleb, palmę męczeńską albo rybę.

TELEFONICZNA OBSŁUGA ZAMÓWIEŃ

511-802-868

kontakt@artykulyreligijne.pl

  • Zapraszamy do współpracy
  • Jeśli zainteresował Cię nasz asortyment i chcesz nawiązać współpracę - zgłoś się do nas ! Przygotujemy ofertę handlową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
   Pozdrawiamy
   Zespół AR :)

  • 511-802-868
  • kontakt@artykulyreligijne.pl
więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl