
Co to są pierwsze piątki miesiąca?
Pierwsze piątki miesiąca są szczególną modlitwą do Serca Jezusowego, która, jak wskazuje sama nazwa, ma miejsce dokładnie w każdy pierwszy piątek miesiąca. To nabożeństwo wynagradzające, uznawane jednocześnie za zachętę do jak najczęstszego przystępowania do Komunii Świętej i świadome przedstawianie intencji wynagradzającej. Bo to właśnie przyjęcie Pana Jezusa do serca jest tutaj kluczowe, a nie wyłącznie pójście do spowiedzi. Po Eucharystii w pierwszy piątek odbywa się zwykle nabożeństwo modlitewne, w trakcie którego odmawiana jest Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.
Odprawianie pierwszych piątków miesiąca jest charakterystyczne zwłaszcza dla dzieci, które dopiero co przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej, jako wyraz podziękowania za przyjęcie tego sakramentu. Obecność na kolejnych pierwszych piątkach odznaczają oni w tabelkach umieszczonych w specjalnych książeczkach albo na obrazkach ukazujących Serce Jezusowe.
Pierwsze piątki miesiąca – obietnice
Praktyka pierwszych piątków miesiąca została objawiona francuskiej siostrze zakonnej św. Małgorzacie Marii Alacoque w XVII wieku. Pan Jezus przedstawił jej wtedy aż 12 obietnic. Dość popularne jest związane z tym powiedzenie, które mówi, że: „Kto dziewięć piątków odprawi jak trzeba, nie umrze w grzechach, lecz pójdzie do nieba” i ilustruje tak zwaną „wielką obietnicę”. Oprócz łaski zbawienia, wiążą się z tym zapewnienia takie, jak: zgoda i pokój w rodzinach, pocieszenie w strapieniach, błogosławieństwo na realizowane przedsięwzięcia, miłosierdzie dla grzeszników, a także zdolność kapłanów do zmiękczania nawet najzatwardzialszych serc. W efekcie dusze oziębłe mają zapałać gorliwością, a dusze gorliwe szybciej osiągnąć upragnioną doskonałość.
Pierwsze piątki miesiąca – warunki i zasady
Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak obchodzić pierwsze piątki miesiąca. Przede wszystkim, konieczne jest uczestnictwo we Mszy Świętej i przyjęcie w ten dzień Komunii świętej wynagradzającej za grzechy swoje oraz całego świata, czyli innych ludzi. Należy więc wcześniej przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, aby być w stanie łaski uświęcającej – sama spowiedź nie musi więc mieć miejsca dokładnie w pierwszy piątek.
A jeśli ominę któryś pierwszy piątek?
Dobra wiadomość jest następująca – jeśli zdarzy się, że z jakichś powodów ominie się któryś pierwszy piątek, nie trzeba zaczynać od początku, ani całkowicie porzucać tej praktyki. Wystarczy, że w kolejnych miesiącach będzie się kontynuowało. Najważniejsze jest to, aby ten religijny rytuał zbudował u wiernych nawyk ciągłego trwania w stanie łaski uświęcającej, a więc regularnej spowiedzi i częstego przyjmowania Komunii Świętej, aby wzmacniać swoją relację z Panem Bogiem oraz każdego dnia być z nim jak najbliżej. Właśnie o osobach, które w tak sposób okażą Mu swą miłości i postawią w swym życiu na wyzbycie się grzechu, będzie On pamiętał w chwili ich śmierci. Wizja zdobycia takiej nagrody jest zatem niezwykle cenna.