Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog chmura tagów

Co symbolizują świece na ołtarzu?

Co symbolizują świece na ołtarzu?

Co to są świece ołtarzowe?

Świeca ołtarzowa, jak już sama nazwa wskazuje, to rodzaj świecy, którą umieszcza się na ołtarzu (lub tuż obok) w celu ozdobienia go i podkreślenia wyjątkowego charakteru tego miejsca w świątyni. Świece liturgiczne idealnie sprawdzają się także w nawach oraz ołtarzach bocznych, jak i przy wejściach do kościołów. Wzrost popularności świec ołtarzowych sprawił, że pojawiła się konieczność wyboru akolitów, czyli ministrantów, których posługa w swojej pierwotnej wersji ograniczała się właśnie do zapalania i gaszenia świec oraz wymieniania zużytych egzemplarzy na nowe.

Krótka historia świec ołtarzowych

Początkowo świece były wykorzystywane w celach praktycznych, a więc wyłącznie po to, aby rozświetlić miejsca kultu religijnego, zwłaszcza jeśli nabożeństwa odbywały się wieczorem lub w nocy i konieczne okazywało się rozproszenie panującej wokół ciemności. Potem w ich blasku oddawano cześć zmarłym, zwłaszcza tym, którzy ponieśli męczeńską śmierć. Wraz z biegiem czasu światło świecy zaczęło być wykorzystywane do tego, aby tworzyć atmosferę sprzyjającą modlitwie i jeszcze głębszemu przeżywaniu udziału w Mszach Świętych, czy uroczystościach i nabożeństwach. Stąd w kościołach można teraz dostrzec liczne świece ołtarzowe (liturgiczne).

Jakie wyróżniamy świece na ołtarz?

W zależności od okresu liturgicznego, czy w związku z jakimiś świętami i uroczystościami, wykorzystuje się różne rodzaje świec ołtarzowych. Do najpopularniejszych należą: Paschał, Roratka, Gromnica, świece adwentowe, czy zwykłe oraz okolicznościowe świece liturgiczne. Niektóre z nich używa się przez cały rok, z kolei inne pojawiają się w związku ze szczególnie ważnymi momentami. Dostępne są świece ołtarzowe w różnym rozmiarze (zarówno mniejsze, jak i większe), o zróżnicowanej kolorystyce, z delikatnymi albo bogatymi zdobieniami (w formie wzorów i napisów), najczęściej wybiera się te woskowe lub olejowe.

Świece ołtarzowe – symbolika i zastosowanie

Co symbolizują świece na ołtarzu? Palące się świece stanowią szczególny znak obecności Chrystusa pośród wiernych zgromadzonych na wspólnej modlitwie. To symbol wiary, prawdy, ofiary, radości, nadziei, miłości oraz oczekiwania na zbawienie. Światło świecy rozjaśnia mrok grzechu oraz kłamstwa i idzie ku górze, niczym nasze modlitwy kierowane w stronę Nieba.

Świece ołtarzowe – jak jest ich funkcja?

Za najważniejsze funkcje świec ołtarzowych uznaje się:


 • zapewnienie o ciągłej obecności Jezusa Chrystusa w naszym życiu,
 • przypomnienie o konieczności nieustannej gotowości na przyjście Pana,
 • oświetlenie i ozdobienie najbliższego otoczenia,
 • stworzenie odpowiedniej atmosfery,
 • podkreślenie wyjątkowego charakteru danego wydarzenia.

Świece liturgiczne – ich długa tradycja

Zaprezentowane powyżej informacje dają szansę na poszerzenie swojej wiedzy na temat tego, co symbolizują świece na ołtarzu. Te wskazówki pozwalają wierzącym lepiej zrozumieć znaczenie tych dewocjonaliów oraz sens ich zastosowania w trakcie sprawowania obrzędów religijnych, w których biorą oni udział.

TELEFONICZNA OBSŁUGA ZAMÓWIEŃ

511-802-868

kontakt@artykulyreligijne.pl

  • Zapraszamy do współpracy
  • Jeśli zainteresował Cię nasz asortyment i chcesz nawiązać współpracę - zgłoś się do nas ! Przygotujemy ofertę handlową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
   Pozdrawiamy
   Zespół AR :)

  • 511-802-868
  • kontakt@artykulyreligijne.pl
więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl