Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Blog chmura tagów

Świecznik adwentowy – kiedy i dlaczego go zapalamy?

Świecznik adwentowy – kiedy i dlaczego go zapalamy?

Świecznik adwentowy – co oznacza? Symbolika i tradycja

Świecznik adwentowy – symbolika tego elementu, stanowiącego źródło światła, jest niezwykle bogata. Ten typowy dla Adwentu atrybut symbolizuje drogę człowieka do zbawienia, zachęca ludzi do nawrócenia, przypomina o ludzkiej śmiertelności, obrazuje cykl życia, reprezentuje czas oczekiwania na przyjście Mesjasza, a także kojarzy się z nadzieją, wiecznością, radością i pokojem.

Rodzaje świeczników

Dostępnych jest kilka wariantów świeczników adwentowych. Najczęściej występują one nie tylko jako samodzielne kandelabry, ale wraz ze stroikami, czyli wieńcami zrobionymi z gałązek drzewa iglastego, przyozdobionymi kokardkami, szyszkami, suszonymi pomarańczami, koralikami oraz małymi dzwoneczkami. Podstawowa cecha, która pozwala je od siebie odróżnić, to liczba świeczek. Ten aspekt wpływa także na ich symbolikę.

Co oznacza świecznik 4-ramienny?

Standard stanowi świecznik 4-ramienny, w którym każda ze świec oznacza pierwszą, drugą, trzecią oraz ostatnią niedzielę Adwentu. Odpowiednio jest to tak zwana Świeca Proroka (nadziei), Świeca Betlejem (pokoju), Świeca Pasterzy (Radości) oraz Świeca Aniołów (Miłości).

Co oznacza świecznik 5-ramienny?

Świecznik adwentowy 5-ramienny również odgrywa rolę swego rodzaju chrześcijańskiego kalendarza, ponieważ pozwala odliczać tygodnie do nadejścia Bożego Narodzenia (cztery świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu, a ostatnia świeci się dopiero 24 grudnia).

Co oznacza świecznik 7-ramienny?

Świecznik adwentowy 7-ramienny wywodzi się z tradycji żydowskiej i swoją symboliką nawiązuje do siedmiu darów Ducha Świętego. Czasem wskazuje się, że każda ze świec oznacza inną postać, będącą reprezentantem poszczególnych stanów społecznych (króla, biskupa, senatora, ziemianina, rycerza, mieszczanina oraz kmiecia).

Kiedy zapala się świecznik adwentowy?

Świecznik adwentowy – jego symbolika wskazuje, że rozświetla on najbliższe otoczenie już od samego początku Adwentu. W przypadku świecznika czteroramiennego z wieńcem w każdą kolejną niedzielę przypadającą w okresie oczekiwania na Boże Narodzenie zapala się dodatkową świeczkę. Natomiast w świeczniku 5-ramiennym piąta świeca może zostać zapalona w Wigilię.

Świecznik adwentowy – jaki wybrać?

Symbolika świecznika adwentowego ma istotne znaczenie, jednak trzeba pamiętać, że równocześnie jest to element dekoracyjny, który powinien pasować do przestrzeni, w jakiej zostanie ulokowany. Przed Bożym Narodzeniem do sprzedaży trafia wiele rodzajów świeczników adwentowych – różniących się między sobą formą, kolorystyką, zdobieniami, czy materiałem, z jakiego są wykonane. Szeroki wybór takich produktów sprawia, że każdy może wybrać dekorację zgodną ze swoim gustem i w blasku świec oraz migotających światełek oczekiwać na święta.

TELEFONICZNA OBSŁUGA ZAMÓWIEŃ

511-802-868

kontakt@artykulyreligijne.pl

  • Zapraszamy do współpracy
  • Jeśli zainteresował Cię nasz asortyment i chcesz nawiązać współpracę - zgłoś się do nas ! Przygotujemy ofertę handlową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
   Pozdrawiamy
   Zespół AR :)

  • 511-802-868
  • kontakt@artykulyreligijne.pl
więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl