
Co oznacza i symbolizuje roratka?
Roratka, symbolizująca Maryję niosącą Światłość świata, to długa świeca adwentowa (biała lub jasnożółta), którą dodatkowo zapala się w kościele podczas sprawowania rorat, czyli mszy wotywnych o Najświętszej Maryi Pannie. Najczęściej jest ona ustawiana przy ołtarzu głównym albo przy ołtarzu Matki Bożej, aby rozświetlała otaczający ją mrok – ta tradycja wywodzi się już z XIII wieku. Co wyróżnia taką świecę? Cechą charakterystyczną jest to, że przyozdabia się ją wstążką, zwykle w kolorze białym lub niebieskim, co ma nawiązywać do Niepokalanego Poczęcia NMP oraz zielonym akcentem (na przykład mirtem, czy bukszpanem). Niekiedy wierni decydują się umieścić roratkę również we własnych czterech kątach, aby w czasie Adwentu stworzyć tam przestrzeń sprzyjającą rodzinnej modlitwie (porannej i wieczornej). W zależności od tego, w jaki sposób chce się udekorować taki domowy ołtarzyk, można dać obok niewielką figurkę albo obraz z Matką Bożą.
Co oznacza i symbolizuje wieniec adwentowy?
Drugim symbolem typowym dla okresu w kalendarzu liturgicznym poprzedzającym Boże Narodzenie jest wieniec adwentowy. Jak wygląda i z czego się składa? Wieniec, będący okręgiem uformowanym z gałązek drzewa iglastego (zwykle jodły lub świerku), jest zwykle pierwszą ozdobą świąteczną, jaka pojawia się w kościołach i domach. Dlaczego tak jest? Wszystko przez to, że jednym z jego elementów są cztery świece, zapalane w kolejne niedziele Adwentu. Dodatkowymi elementami mogą być wielobarwne i brokatowe bombki, wstążki, szyszki, czy suszone owoce, które przełamują zieleń igliwia. W miejscach kultu religijnego wieniec adwentowy ze świecami umieszcza się przy ołtarzu, natomiast w domach kładzie się go na stole albo wiesza na ścianie lub drzwiach. Ze względu na materiały, jakich używa się do jego wykonania, a także kształt takiej dekoracji, wieniec symbolizuje: jedność rodziny, światłość, wspólnotę, wieczną egzystencję, nadzieję, tryumf, królewską godność przychodzącego na świat Zbawiciela, radość oraz wewnętrzne przygotowanie na Boże Narodzenie.
Początki wieńców adwentowych sięgają I połowy XIX wieku, kiedy to jego pierwowzór przygotował Johann Hinrich Wichern, czyli nauczyciel ewangelicki i pastor, który w Hamburgu prowadził szkołę i przytułek dla sierot, a na święta chciał stworzyć swoim podopiecznym rodzinną atmosferę. Wraz z biegiem czasu nastąpiło rozpowszechnienie tego zwyczaju, a na terenie dzisiejsze Polski wieniec adwentowy zawitał w 1925 roku, w pierwszej kolejności miało to miejsce we Wrocławiu.
Co to jest roratka i wieniec adwentowy? Podsumowanie
Roratka i wieniec adwentowy – za sprawą zaprezentowanych powyżej ciekawostek, wiesz już, jak one wyglądają, co symbolizują i gdzie najczęściej można je spotkać. Dzięki temu powiększyła się Twoja wiedza, dlatego od tego momentu, gdy zobaczysz roratkę albo wieniec adwentowy, spojrzysz na te elementy nieco inaczej, ponieważ będziesz mieć świadomość, że to nie tylko zwykła dekoracja.