Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Blog chmura tagów

Święty Mikołaj - kim był biskup Mikołaj z Miry?

Święty Mikołaj - kim był biskup Mikołaj z Miry?

Święty Mikołaj większości z nas kojarzy się głównie z sympatycznym starszym panem w czerwonej czapce na głowie, długą siwą brodą i z wielkim workiem prezentów. Do tego oczywiście zaprzęg reniferów i sanie z dzwoneczkami, unoszące się po zmroku na niebie. O ile dorośli katolicy mają  świadomość, że 6 grudnia to dzień, w którym wspomina się biskupa Miry, o tyle dla dzieci ta data oznacza po prostu długo wyczekiwaną wizytę Świętego Mikołaja i otrzymanie prezentów opisanych w listach.

Warto jednak od małego przekazywać dzieciom wiedzę na temat tej szczególnej postaci - nie oznacza to wcale odkrywania przed maluchami wszystkich kart (wcale nie musimy zdradzać, że to ktoś inny podrzuca prezenty), ale wyposażenie ich w pewne informacje, które wraz z wiekiem pozwolą im zrozumieć istotę tradycji mikołajek.

Historia biskupa Mikołaja

Kim był Biskup Mikołaj? Synem zamożnego małżeństwa żyjącego w Locji około 270 roku, które niestety zmarło podczas zarazy, zostawiając po sobie niemały majątek, dzięki któremu młodzieniec mógł nie przejmować się finansami do końca życia. Zamiast jednak wieść beztroskie życie za odziedziczone pieniądze postanowił dzielić się nimi z innymi - Mikołaj hojnie obdarowywał różne osoby w swoim otoczeniu, dbając jednak o to, by jego miłosierne gesty pozostawały w tajemnicy. To dlatego bardzo często po prostu podrzucał najbiedniejszym ludziom podarunki, ciesząc się z ich radości.

Chcąc jednak zbliżyć się do Boga, Mikołaj wstąpił do klasztoru w Patras, z którego jednak po jakimś czasie powrócił w rodzinne rejony - do dużego miasta Myry, w którym wkrótce został biskupem. Według podań stało się tak za sprawą snu jednego z decydentów, który w swojej wizji usłyszał głos Boga, nakazujący ogłosić biskupem tego człowieka, który jako pierwszy pojawi się rano w kościele. Jak nietrudno się domyślić, był to właśnie Mikołaj, który po długich namowach zgodził się w końcu objąć funkcję biskupa uważając, że taka widocznie jest wola Boża.

“Patron daru człowieka dla człowieka” - piękne słowa Jana Pawła II o Świętym Mikołaju

Biskupia posługa Michała była pełna oddania, ofiarności i miłości do Boga, którego słowa starał się głosić również wśród pogan. Dzielnie zniósł czasy prześladowań chrześcijan i pomimo przeciwności, latach spędzonych w niewoli, dożył sędziwego wieku. Nie znamy dokładnej daty śmierci Biskupa Mikołaja, jednak oblicza się, że zmarł mając 70 lat - jednak tradycyjnie to właśnie 6 grudnia jest tą datą, w której Bóg zabrał go do siebie. Mówi się, że w momencie śmierci Świętego Mikołaja rozbrzmiały chóry anielskie a niebiańskie istoty zabrały go w niebiosa.

Biskup Mikołaj został pochowany w Myrze, jednak gdy miasto to uległo zniszczeniu podczas najazdu, jego relikwie przeniesiono do włoskiego Bari - miasta, które do tej pory jest światowym miejscem jego kultu.

Ciekawostki o Świętym Mikołaju - biskupie z Miry

  • Jest patronem Grecji i Rusi, Moskwy, Nowogrodu, Antwerpii, Berlina.
  • Polskie miasta, którym patronuje to Bydgoszcz, Chrzanów, Elbląg i Głogów.
  • Uważa się go za patrona osób potrzebujących.
  • Pod jego opiekę oddali się również cukiernicy, piekarze, gorzelnicy, piwowarzy, kierowcy, kupcy.
  • W związku z tym, że Mira była miastem portowym, jego opiece powierzyli się również marynarze, rybacy, żeglarze i flisacy.
  • W ikonografii przedstawia się go jako sędziwego starca z brodą, ubranego w szaty biskupa z mitrą i pastorałem. W ręku zazwyczaj trzyma księgę, a drugą dłonią wykonuje gest błogosławieństwa

Upominki na mikołajki… ze Świętym Mikołajem i nie tylko!

Jeśli szukasz ciekawych i oryginalnych prezentów na mikołajki - mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji. Jesteśmy zwolennikami wręczania prezentów, które niosą jakieś przesłanie i symbolikę, przypominają o ważnych wartościach lub nawiązują do wydarzeń, które powinny być w pamięci każdego katolika. Tradycja wręczania prezentów 6 grudnia jest bardzo sympatyczna, dlatego postanowiliśmy zaproponować kilka upominków religijnych, które na pewno przypadną do gustu wszystkim dzieciom (małym i tym starszym).

Ikona religijna ze Świętym Mikołajem - to propozycja na prezent mikołajkowy dla dorosłych. Pięknie wykonana ikona z wizerunkiem Biskupa z Miry zdobiona jest złotem, dzięki czemu wygląda niezwykle i fantastycznie sprawdzi się jako dekoracja ściany w salonie lub sypialni. Ikona dostępna jest w różnych rozmiarach, a dodatkowo na jej odwrocie możemy zamieścić dowolny grawer. Zobacz>>

Figurki przedstawiające Świętego Mikołaja to pomysł na miły upominek dla bliskiej osoby, który powiększy kolekcję dekoracji bożonarodzeniowych. W naszym sklepie z artykułami religijnymi znajdziesz najpiękniejsze figurki z Mikołajem - kolorowe, pięknie wykonane, starannie wykończone. 

A teraz coś dla dzieci - jeśli chcesz sprawić im ogromną radość przygotuj dla nich prezenty, w których znajdą puzzle ze Świętym Mikołajem, kubki i oczywiście książeczkę, opowiadającą o przygodach świętego. To drobne przedmioty, które sprawią jednak, że każdy maluch jeszcze bardziej przeżyje chwilę odpakowania znalezionego upominku i zapamięta ją na wiele lat. Zobacz też inne artykuły religijne dla dzieci Jesteśmy pewni, że wśród gier planszowych, kolorowanek, figurek znajdziesz wiele inspiracji na mikołajkowy prezent.

TELEFONICZNA OBSŁUGA ZAMÓWIEŃ

511-802-868

kontakt@artykulyreligijne.pl

    • Zapraszamy do współpracy
    • Jeśli zainteresował Cię nasz asortyment i chcesz nawiązać współpracę - zgłoś się do nas ! Przygotujemy ofertę handlową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
      Pozdrawiamy
      Zespół AR :)

    • 511-802-868
    • kontakt@artykulyreligijne.pl
więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl