Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog chmura tagów

W jaki sposób dobrze przeżyć Adwent?

W kościele katolickim Adwent to wyjątkowy czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się on między 26 listopada a 3 grudnia i trwa do zmierzchu 24 grudnia. Każdego roku w tym okresie wiele osób zadaje sobie pytanie: jak dobrze przeżyć Adwent oraz przygotować się na nadchodzące święta Bożego Narodzenia? Dlatego poniżej postanowiliśmy przedstawić kilka wskazówek pozwalających najpełniej przeżyć ten szczególny czas.

Palenie świec adwentowych

W tym czasie w kościołach i w domach wiernych pojawiają się wieńce z czterema świecami. Pierwsza z nich zostaje zapalona w pierwszą niedzielę Adwentu, która wyznacza zarówno początek roku liturgicznego, jak i rozpoczyna piękny czas oczekiwania na przyjście Jezusa. Świece adwentowe znajdujące się na wieńcach zostają zapalane kolejno wraz z upływem każdej niedzieli. Ich zapalanie symbolizuje oczekiwanie na nadejście Chrystusa i jest związane z odliczaniem czasu. Światło zapalonych świec w wieńcu oznacza nadzieję. W domach świece adwentowe zapala się rano podczas wspólnej modlitwy całej rodziny.

Uporządkuj swoje serce na przyjęcie Pana

Adwent to czas oczekiwania nie tylko na narodzenie Jezusa w żłobku, lecz także na Jego przyjście do naszego życia. Boże Narodzenie będące wspomnieniem urodzin małego dzieciątka Jezus przypomina o ponownym narodzeniu się Chrystusa w życiu każdego człowieka. Dlatego w czasie Adwentu warto, obok generalnych porządków domowych, oczyścić swoje serce. Wiele osób robi wówczas gruntowny rachunek sumienia i udaje się do spowiedzi świętej, aby z czystym sercem przyjmować Jezusa Chrystusa ukrytego w Najświętszej Hostii i jak najgłębiej przeżyć czas Bożego Narodzenia.

Udział w roratach

Oczekując na Boże Narodzenie, można uczestniczyć w specjalnych nabożeństwach organizowanych przez cały Adwent w kościele. Należą do nich między innymi rekolekcje adwentowe, ale przede wszystkim roraty, czyli msze święte celebrowane ku czci Najświętszej Marii Panny. Przez cztery tygodnie wierni gromadzą się w kościołach każdego dnia wczesnym rankiem, gdy jest jeszcze ciemno, lub wieczorem, po zapadnięciu zmroku. Wówczas wewnątrz świątyń zgaszone zostają lampy, a jedynym źródłem światła okazują się lampiony adwentowe, które zabierają wierni ze sobą do kościoła.

Te piękne nabożeństwa ku czci Najświętszej Panny upamiętniają jednocześnie oczekiwanie na przyjście przez Maryję na świat Mesjasza, który staje się światłem w świecie pogrążonym w ciemności duchowej. Światło w kościele zapala się dopiero podczas rozpoczęcia pieśni „Chwała Bogu na wysokości...”. Lampiony adwentowe można kupić w sklepie z artykułami religijnymi lub zrobić samodzielnie. Wspólne wykonanie lampionów z całą rodziną to piękny pomysł na refleksję nad tajemnicą Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.

Rodzinne oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia

Wspólne pieczenie pierniczków, ręczne robienie ozdób na choinkę i odliczanie dni do Wigilii Bożego Narodzenia pozwolą radośnie przeżyć czas Adwentu. Najmłodszym w odliczaniu czasu do świąt pomogą kalendarze adwentowe dla dzieci dostępne w wielu wersjach.

Mogą to być kalendarze z czekoladkami, cukierkami lub innymi smakołykami na każdy dzień. Jednak coraz częściej, wiele z nich oprócz materialnych rzeczy zawiera krótkie cytaty z Pisma Świętego, opowieści adwentowe, historie z życia świętych lub sentencje nawiązujące do oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. We współczesnym świecie przepełnionym konsumpcjonizmem, warto – nie tylko w święta, lecz również w okresie Adwentu – zatrzymać się i spędzić ten czas z bliskimi, odwiedzić dawnych znajomych lub dalszą rodzinę.

Wspólna nauka kolęd i czytanie Pisma Świętego

W czasie adwentu warto wydrukować teksty kolęd i wspólne z rodziną poćwiczyć ich śpiew, aby podczas świąt nie kończyć na dwóch pierwszych zwrotkach lub powtarzać słów samego refrenu. Bardzo owocna okazuje się lektura Pisma Świętego i medytacja nad słowem bożym, które jest aktualne od ponad dwóch tysięcy lat. Najmłodszym w zrozumieniu czasu oczekiwania na przyjście Jezusa na świat pomogą książki o tematyce religijnej oraz biblia dla dzieci. Wspólne ich czytanie przybliży je do poznawania tajemnicy świąt Bożego Narodzenia.

TELEFONICZNA OBSŁUGA ZAMÓWIEŃ

511-802-868

kontakt@artykulyreligijne.pl

  • Zapraszamy do współpracy
  • Jeśli zainteresował Cię nasz asortyment i chcesz nawiązać współpracę - zgłoś się do nas ! Przygotujemy ofertę handlową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
   Pozdrawiamy
   Zespół AR :)

  • 511-802-868
  • kontakt@artykulyreligijne.pl
więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl