Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Blog chmura tagów

Uroczystości Bożego Ciała - zadbaj o wyjątkową oprawę

Uroczystości Bożego Ciała - zadbaj o wyjątkową oprawę

Uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa bardzo ściśle wiąże się z komunią, dlatego właśnie w procesjach uczestniczą dzieci, które kilka tygodni wcześniej po raz pierwszy przystąpiły do tego Sakramentu. Ulicami miast i wsi idą wierni - to właśnie procesja jest głównym punktem obchodów święta Bożego Ciała. Procesja stanowi bowiem publiczną manifestację wiary, a każdy katolik zobowiązany jest w tym dniu uczestniczyć aktywnie we mszy świętej. Zarówno dzieci, jak i dorośli w doniosły i uroczysty sposób wyznają wiarę w obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie, oddają mu cześć i dziękują za wszelkie płynące z Niego łaski.

Na samym początku procesji Bożego Ciała niesiona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Wierni zatrzymują się dalej przy każdym z czterech ołtarzy i wysłuchują czytanych przez kapłana fragmentów z Ewangelii. Tradycyjnie ołtarze przygotowywane są przez wiernych - to parafianie zazwyczaj wybierają baner na Boże Ciało, przystrajają go kwiatami, wstążkami i emblematami.

Zobacz i zamów: Emblematy eucharystyczne i plakaty

Dekoracje na Boże Ciało - banery, plakaty, emblematy

Banery na Boże Ciało do ołtarza - najpiękniejsze wzory

Procesja w Boże Ciało przechodzi kolejno do każdego z czterech ołtarzy, starannie przygotowanych i przyozdobionych. W miastach zazwyczaj ołtarze umieszcza się przy kościele, w mniejszych miejscowościach tradycją jest przygotowywanie ołtarzy rozlokowanych w różnych częściach miejscowości lub w ważnych dla mieszkańców punktach, np. przy kapliczkach. Głównym elementem ołtarzu na Boże Ciało jest duży baner religijny, przedstawiający Jezusa Chrystusa lub symbole nawiązujące do Sakramentu Eucharystii. W niektórych parafiach, zwłaszcza tych bardzo związanych z Papieżem Polakiem, w ołtarzach można znaleźć banery przedstawiające sylwetkę Ojca Świętego, również w otoczeniu elementów symbolizujących Ciało i Krew Chrystusa.

Banery na Boże Ciało zazwyczaj opatrzone są też słowami modlitwy, cytatami z Ewangelii lub ważną dla katolików sentencją. Najczęściej wybierane są słowa związane z Eucharystią np. “To jest Ciało Moje”, “Ja jestem chlebem życia”, “To czyńcie na moja pamiątkę” - wybór jest ogromny, baner religijny można więc łatwo dopasować nie tylko pod względem wizualnym do koncepcji na dekorację ołtarza, ale też do charakteru uroczystości.

Banery na Boże Ciało


Dekorowanie domów i okien jako tradycja - emblematy eucharystyczne na Boże Ciało

Dekorowanie domów i okien na Boże Ciało to bardzo stara, ale piękna tradycja. Na szczęście wierni ją podtrzymują i dlatego każdego roku w oknach pojawiają się piękne ozdoby i dekoracje, nawiązujące swoją symboliką do Eucharystii. Sposobów na podkreślenie wagi święta Bożego Ciała jest bardzo wiele - niektórzy robią przy swoich domostwach małe ołtarze, inni przyozdabiają przydrożne kapliczki kwiatami, różańcem czy kolorowymi wstążkami, jeszcze inni wieszają na oknach swoich domów symboliczne emblematy i w ten sposób podkreślają swoje przywiązanie do Kościoła i uczestnictwo w obchodach tego jakże ważnego dla katolików wydarzenia. Sama uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i wiąże się ściśle z cudem, jaki wydarzył się w 1263 roku w Bolsenie.

Emblematy to nic innego jak niewielkie plakaty religijne czy obrazki z zamieszczonymi na nich symbolami nawiązującymi do Sakramentu Eucharystii.  Wykorzystuje się je zazwyczaj do ozdobienia okien lub jako dodatkowa dekoracja ołtarza na Boże Ciało. Dla wielu wiernych emblemat staje się wyjątkową pamiątką uroczystości Bożego Ciała - bywa oprawiany w ramkę i wieszany w honorowym miejscu w domu.

Emblemat eucharystyczny na Boże Ciało

Emblematy eucharystyczne na Boże Ciało - symbolika

 • Hostia - w wierze chrześcijańskiej przyjmuje ona postać ciała Chrystusa
 • Ryby - najstarszy symbol chrześcijaństwa
 • Kielich mszalny i chleb - wskazują na mękę Syna Bożego i życie wieczne
 • Winorośl - symbol wiecznego szczęścia, które czeka na nas w życiu wiecznym
 • Gołąb - symbol Ducha Świętego
 • Czerwone serce z różami - symbol związany z Maryją, oznaczający zarówno miłość i czystość, jak i ból i cierpienie
 • Lilia - nawiązuje do sceny Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny
 • Serce z koroną cierniową - przypomina o cierpieniu i poświęceniu Jezusa Chrystusa

W naszym sklepie z artykułami religijnymi mamy bardzo wiele pięknych wzorów emblematów na Boże Ciało, które oferujemy w paczkach - dzięki temu możesz je nabyć w bardzo niskiej cenie. 

Emblemat Boże CiałoEmblemat Boże Ciało

TELEFONICZNA OBSŁUGA ZAMÓWIEŃ

511-802-868

kontakt@artykulyreligijne.pl

  • Zapraszamy do współpracy
  • Jeśli zainteresował Cię nasz asortyment i chcesz nawiązać współpracę - zgłoś się do nas ! Przygotujemy ofertę handlową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
   Pozdrawiamy
   Zespół AR :)

  • 511-802-868
  • kontakt@artykulyreligijne.pl
więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl